Energia życiowa


Wielu z nas towarzyszy zmęczenie, osłabienie, wyczerpanie. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu naszego organizmu. Zmęczenie to nie tylko senność, ale jest zawiera komponenty fizyczne, mentalne oraz emocjonalne. W dzisiejszych czasach nasz tryb życia nas nie oszczędza. Wiecznie w biegu, praca, dom, dzieci. Wieczorem padamy na łóżko i co? mamy problem z zaśnięciem, a sen nie daje nam pełnej regeneracji. Oczywiście podłoże może być również chorobowe, dlatego nigdy nie bagatelizuj objawów.

Zmęczenie może być zarówno fizyczne jak i psychiczne, jednak oba łączą się ze sobą. Po ciężkim dniu siedzenia przed komputerem, czujesz się jakbyś kopał łopatą cały dzień lub przerzucał_ cegły? Owszem sygnały z naszego mózgu są przekazywane do pozostałych części ciała.

Przedstawię Ci kilka sposobów, jak poradzić sobie z permanentnym zmęczeniem:

  1. Ćwiczenia fizyczne, owszem dają znam zmęczenie mięśniowe, jednak po takim wysiłku śpimy lepiej, poziom dopaminy i serotoniny w naszym mózgu wzrasta, tlen szybciej przepływa przez ciało, a komórki dostają więcej energii, którą później mogą spalać. Trening staraj się robić najpóźniej 2h przed snem. Badania pokazują, że nie ważne jakie ćwiczenia wykonujesz, ale ćwicząc trzy razy w tygodniu po 20minut poczujesz się znacznie lepiej.

  2. Dieta – dieta bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym ( cukry złożone) pozwala na wolniejsze uwalnianie energii, przez co wystarczy nam jej na dłużej. W przypadku produktów z wysoką zawartością cukrów prostych, typu słodkie przekąski, energia wystarczy zaledwie na 30 minut.

  3. Kofeina – używana na co dzień przestanie działać, będzie jedynie nawykiem. Postaraj się odstawić kofeinę na dwa tygodnie, a później zacznij ją pić okazjonalnie.

  4. Unikaj alkoholu 

  5. Pij wodę! Stare powiedzenie jak świat, ale jakie prawdziwe. Wg. Institue of Medicine mężczyźni powinni pić 15 szklanek wody dziennie, a kobiety 12. Wodę możesz dostarczyć również w postaci owoców lub warzyw, w których jej zawartość jest wysoka, takich jak: ogórek, truskawki, melon, arbuz.
  6. Pilnuj swojego snu. Wg, Harvard Medical School istnieje bardzo dobry sposób, by nauczyć się głęboko i dobrze spać:
    • unikaj drzemek w ciągu dnia
    • pierwszej nocy idź spać później niż zwykle i śpij ok. 4h
    • Jeżeli spałeś dobrze w ciągu tych 4h dodaj kolejnej nocy 15-30min i tak postępuj każdej następnej nocy. Postaraj się dojść do ok. 7h

 

Postaraj się wdrożyć małymi kroczkami punkty powyżej i zobacz, jak może zmienić się Twoje funkcjonowanie w ciągu dnia.