Skończyłam 40-stkę, czy to nie za późno by zacząć trenować?


Temat mi bardzo bliski, ponieważ i mnie niedługo czeka ta magiczna liczba.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno by zacząć dbać o swoje ciało zarówno treningowo jak i dietetycznie.

Nawyki żywieniowe oraz związane z naszą aktywnością w ciągu dnia wyrabiamy latami, ale zawsze można je zmienić. Nie rób tego drastycznie, zawsze powtarzam, zacznij od małych kroków. Zrób postanowienie na dany tydzień i się jego trzymaj, np. w tym tygodniu będę chodzić na spacery po 20minut lub w tym tygodniu nie zjem deseru do kawy.

Wracając do sedna. O co chodzi z tą 40-stką?

Z wiekiem w naszym ciele zachodzą różne zmiany. Nie jesteśmy w stanie np. tak szybko podbiec do autobusu, szybko łapiemy zadyszkę, zakupy, które kiedyś mogliśmy nosić stają się za ciężkie, ale czy można nad tym zapanować? Tak!

Po 40-stym roku życia w naszym ciele zmniejsza się masa mięśniowa u kobiet o 1-2% rocznie oraz maleje siła o 1,5-5% rocznie, a u mężczyzn nawet 3-5% (co wynika ze spadku stężenia testosteronu). (Harvard Health Publishing, Hasrvard medical School 02.12.2021r.). Wynika to ze zmniejszenia ilości włókien mięśniowych oraz zmniejszenia ich rozmiarów, a jeśli są zbyt małe zanikają.Wynika to ze zmniejszenia ilości hormonów takich jak testosteron, estrogen, DHEA, insulina, hormony wzrostu. Tego nie zmienimy, ale możemy pozytywnie wpływać na nasz organizm poprzez ćwiczenia oraz dietę.

Odczuwanie bólu pleców po czterdziestce, a nawet przed jest jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości. Prawdopodobnie doszło do zwężenia kanału kręgowego, być może zaczyna wypadać dysk lub po prostu pojawił się stan zapalny.

Zatem jak ćwiczyć, co jeść?

Najlepiej zacząć, jak pisałam wyżej od małych kroczków: spacery (zamiast wsiadać w auto i jechać do osiedlowego sklepu wybierz się tam pieszo i już masz spacer), staraj się wykonywać min. 10 000 kroków dziennie.

  • Pogoda nie sprzyja? poruszaj się w domu, skłony, ćwiczenia rozciągające, joga (w dobie internetu masz ogrom filmików, dzięki którym znajdziesz 10minut aktywności).
  • Wybierz się na zajęcia grupowe dostosowane do twojej kondycji oraz możliwości ruchowych.
  • Skorzystaj z wiedzy trenera personalnego, który pomoże Ci w doborze odpowiedniego treningu dla Ciebie.
  • Postaraj się znaleźć aktywność, która po prostu sprawi Ci przyjemność. najtrudniej jest zacząć, ale nie martw się, od tego jesteśmy my TRENERZY, aby być Twoim przysłowiowym batem nad głową 😉

Dieta śródziemnomorska, włączaj zdrowe tłuszcze, kwasy omega. Zróżnicowane posiłki, dostarczaj do swojego organizmu różnych witamin z warzyw i owoców (najlepiej sezonowych lub mrożonek). Pij wodę!

 

Nie czekaj, nigdy nie jest za późno.