O gęstości kości słów kilka.


Szkielet oraz mięśnie utrzymują nasze ciało w pozycji wyprostowanej oraz umożliwiają ruch. O ile wiemy jak zadbać o mięśnie oraz jak je wzmacniać, o tyle prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy jak można zadbać o nasze kości.

Szkielet człowieka ma bardzo skomplikowana budowę, składa się z 270-ciu kości u noworodka, 356-ciu u nastolatka, a u dorosłego 206-ciu. Daje on bazę, do której przymocowane są mięśnie, ścięgna itd.

Coraz więcej populacji odczuwa ból pleców, pojawia się zapalenie stawów i kości oraz osteoporoza, a te wszystkie schorzenia mają wpływ na naszą jakość życia.

Aktywność fizyczna daje nam wzmocnienie mięśni, ścięgien i więzadeł, kości stają się grubsze oraz mają większą gęstość. Zapobiega bólom kręgosłupa oraz zmniejszaja prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia tych dolegliwości. Po 40-stym roku życia gęstość kości zmniejsza się o 1% co roku. Jak temu zapobiec? Jak możemy zadbać o nasz układ kostny?

Zwracaj uwagę na to, co jesz oraz ruszaj się! Treningi sprzyjają poprawie stabilizacji naszego ciała, a co za tym idzie na starość będzie nam łatwiej funkcjonować. Osoby, które trenują i utrzymują swoja aktywność fizyczną, są mniej narażone na różnego rodzaju upadki.

Niestety u kobiet w okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym ten proces przebiega szybciej.

Wykonano badania, w których  wzięło udział 36 osób podzielonych na trzy grup. Osoby z pierwszej grupy wykonywały trening aerobowy (na 30-minut chodzenia na bieżni, 3 razy w tygodniu). Druga grupa wykonywała ten sam program treningowy, ale z obciążeniem (kamizelka z obciążeniem). Trzecia grupa była grupą kontrolną. gdy zakończono badania w grupach 1 i 2 zauważono stymulację syntezy kości oraz obniżenie resorpcji kości (większa poprawa równowagi została odnotowana u osób noszących kamizelki podczas treningów) [Roghani T, Torkaman G, Movasseghe S., Effects of short-term aerobic exercise with and without external loading on bone metabolism and balance in postmenopausal women with osteoporosis].

 

Oto kilka przykładów ćwiczeń, które pomogą Ci w zadbaniu o swoje kości oraz ciało:

Ćwiczenia oporowe: wykorzystujesz dodatkowy opór w postaci hantli, gum oporowych lub ciężaru własnego ciała. Zmusza to nasz układ mięśniowy do pokonania „przeszkody”,a co za tym idzie stajemy się silniejsi a nasze ciało stabilniejsze.

Ćwiczenia z masą ciała: tu znajdzie się bieganie, skakanie, wspinanie oraz każda aktywność powodująca przemieszczanie naszego ciała w przestrzeni. Siła, którą wywierasz, aby przeciwdziałać grawitacji podczas wykonywania czynności związanych z obciążeniem, stymuluje kości do wzmocnienia.

Ćwiczenia prędkościowe oraz zwinnościowe: Szybkie biegi oraz zwroty i zmiany kierunków mają również pozytywny wpływ na nasz kościec. Naukowcy, którzy przeprowadzali badania (staw biodrowy) na grupie piłkarzy (dużo zmian kierunków) oraz biegaczy długodystansowych, odkryli, że gęstość kości u tych pierwszych była większa.

Podsumowując ruszaj się, ćwicz, trenuj – bądź aktywny cały czas, bez względu na wiek, płeć itd.

Jako trener personalny pomogę Ci w doborze odpowiednich ćwiczeń dla Ciebie, abyś mógł/mogła cieszyć się sprawnością cały czas.